Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD21K5
RNF14FTD21K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD21K5
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD21K5.pdf
Availability of RNF14FTD21K5
QUANTITY
RNF14FTD21K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD21K5
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD21K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD21K5
Related LinksRNF14F, RNF14FTD21K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD21K5 Details Description
Related parts for RNF14FTD21K5
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
IC SYNC 4-BIT BIN CNTR 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 245MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 3.30 OHM 17W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES SMD 76.8KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2CH 15SPS 8DFN datasheet.pdf
HEAD MOUNT TEMP TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf