Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD22K0
RNF14FTD22K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD22K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD22K0.pdf
Availability of RNF14FTD22K0
QUANTITY
RNF14FTD22K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD22K0
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD22K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD22K0
Related LinksRNF14F, RNF14FTD22K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD22K0 Details Description
Related parts for RNF14FTD22K0
CONN EDGECARD 30POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 17 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf