Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD232R
RNF14FTD232R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD232R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 232 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD232R.pdf
Availability of RNF14FTD232R
QUANTITY
RNF14FTD232R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD232R
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD232R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD232R
Related LinksRNF14F, RNF14FTD232R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD232R Details Description
Related parts for RNF14FTD232R
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
HEADER 44POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 590MA 280 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
TRI N 0-48 PLUG SUPPORT GUIDE datasheet.pdf
762 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
CONN RECPT 270POS GOLD SMD datasheet.pdf