Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD2K74
RNF14FTD2K74 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD2K74
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD2K74.pdf
Availability of RNF14FTD2K74
QUANTITY
RNF14FTD2K74 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD2K74
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD2K74
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD2K74
Related LinksRNF14F, RNF14FTD2K74 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD2K74 Details Description
Related parts for RNF14FTD2K74
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
THRU-BEAM ULTRASONIC datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 5V 15V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 15VOUT 25W datasheet.pdf