Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD2K74
RNF14FTD2K74 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD2K74
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD2K74.pdf
Availability of RNF14FTD2K74
QUANTITY
RNF14FTD2K74 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD2K74
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD2K74
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD2K74
Related LinksRNF14F, RNF14FTD2K74 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD2K74 Details Description
Related parts for RNF14FTD2K74
CAP TANT 2.2UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 9POS 2.54MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 25POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
KIT CONN USB, DVI, HDMI, MOD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 250K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GT05 TOUCH SCREEN MONO WH/RD/PK datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL YGN DIFF datasheet.pdf