Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD316R
RNF14FTD316R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD316R
Brief Description
RES 316 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD316R.pdf
Availability of RNF14FTD316R
QUANTITY
RNF14FTD316R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD316R
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD316R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD316R
Related LinksRNF14F, RNF14FTD316R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD316R Details Description
Related parts for RNF14FTD316R
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.61 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.4A 135 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf