Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD46R4
RNF14FTD46R4 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD46R4
Brief Description
RES 46.4 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD46R4.pdf
Availability of RNF14FTD46R4
QUANTITY
RNF14FTD46R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD46R4
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD46R4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD46R4
Related LinksRNF14F, RNF14FTD46R4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD46R4 Details Description
Related parts for RNF14FTD46R4
IDC CABLE - MKC34K/MC34M/MCE34K datasheet.pdf
Connector Receptacle 94 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.25A 28V datasheet.pdf
IC BUFFER/MULTIPLIER ZD 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf