Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD487R
RNF14FTD487R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD487R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 487 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD487R.pdf
Availability of RNF14FTD487R
QUANTITY
RNF14FTD487R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD487R
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD487R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD487R
Related LinksRNF14F, RNF14FTD487R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD487R Details Description
Related parts for RNF14FTD487R
CONVERTER DC-DC 24VIN 3.0A VRT datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYS 10BIT 6CH 16SOIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A DDPAK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK MOD SPRING-CAGE datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf