Vishay/Dale RN70C2001BBSL
RN70C2001BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C2001BBSL
Brief Description
RES 2K OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C2001BBSL.pdf
Availability of RN70C2001BBSL
QUANTITY
RN70C2001BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C2001BBSL
Internal Part NumberEIS-RN70C2001BBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C2001BBSL
Related LinksRN70C2, RN70C2001BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C2001BBSL Details Description
Related parts for RN70C2001BBSL
VOLTMETER 20VDC LCD PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP7120 datasheet.pdf
WELD CABLE 3/0AWG 600V BLK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf