Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD54K9
RNF14FTD54K9 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD54K9
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD54K9.pdf
Availability of RNF14FTD54K9
QUANTITY
RNF14FTD54K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD54K9
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD54K9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD54K9
Related LinksRNF14F, RNF14FTD54K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD54K9 Details Description
Related parts for RNF14FTD54K9
INDUCT ARRAY 2 COIL 306NH SMD datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IGBT 1200V 30A 198W TO247-3 datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
BLK CARD EDGE .156X.2 PCB DEPTH datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 5.7UH SMD datasheet.pdf
RES 24.439K OHM 1/2W 0.01% RAD datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 46POS .100" datasheet.pdf
ADJUSTING SCREW datasheet.pdf
CRYSTAL 22.1184 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf