Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD71R5
RNF14FTD71R5 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD71R5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 71.5 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD71R5.pdf
Availability of RNF14FTD71R5
QUANTITY
RNF14FTD71R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD71R5
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD71R5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD71R5
Related LinksRNF14F, RNF14FTD71R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD71R5 Details Description
Related parts for RNF14FTD71R5
CONN PIN 28-32AWG 15GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 390 OHM 9SIP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC POT 10K QUAD 8BIT 20QFN datasheet.pdf
CONN HDR 18POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
LED B/L FOR DOGM128 PURE GRN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf