Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD976K
RNF14FTD976K picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD976K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 976K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD976K.pdf
Availability of RNF14FTD976K
QUANTITY
RNF14FTD976K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD976K
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD976K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD976K
Related LinksRNF14F, RNF14FTD976K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD976K Details Description
Related parts for RNF14FTD976K
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
CONN FFC VERT 31POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
OPTOCOUPLER IGBT GATE DRIVE FLPK datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf