Stackpole Electronics Inc. RNF14FTE133R
RNF14FTE133R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTE133R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 133 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTE133R.pdf
Availability of RNF14FTE133R
QUANTITY
RNF14FTE133R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTE133R
Internal Part NumberEIS-RNF14FTE133R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTE133R
Related LinksRNF14F, RNF14FTE133R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTE133R Details Description
Related parts for RNF14FTE133R
LED 7-SEG 10.9MM CC HE RED RHD datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 16-SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUD CLASS D BTL PWRSSO36 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SIGNAL PROTECT FIELD datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 31C P 48" RBW JACKS NI datasheet.pdf