Stackpole Electronics Inc. RNF14FTE4K22
RNF14FTE4K22 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTE4K22
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.22K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTE4K22.pdf
Availability of RNF14FTE4K22
QUANTITY
RNF14FTE4K22 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTE4K22
Internal Part NumberEIS-RNF14FTE4K22
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.22k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTE4K22
Related LinksRNF14F, RNF14FTE4K22 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTE4K22 Details Description
Related parts for RNF14FTE4K22
RES SMD 15.8KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TFLEX 208T V0,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 200MA 300 MOHM datasheet.pdf
MICRO 21C S 72" WHT datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf