Stackpole Electronics Inc. RNF14GTD18K0
RNF14GTD18K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14GTD18K0
Brief Description
RES 18K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RNF14GTD18K0.pdf
Availability of RNF14GTD18K0
QUANTITY
RNF14GTD18K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14GTD18K0
Internal Part NumberEIS-RNF14GTD18K0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14GTD18K0
Related LinksRNF14G, RNF14GTD18K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14GTD18K0 Details Description
Related parts for RNF14GTD18K0
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SIDAC/FUSE SYM 4CHP 6V 400A SIP datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING RECEPT 78POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf