Stackpole Electronics Inc. RNF14GTD750R
RNF14GTD750R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14GTD750R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RNF14GTD750R.pdf
Availability of RNF14GTD750R
QUANTITY
RNF14GTD750R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14GTD750R
Internal Part NumberEIS-RNF14GTD750R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)