Stackpole Electronics Inc. RNF14JTD11R0
RNF14JTD11R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14JTD11R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RNF14JTD11R0.pdf
Availability of RNF14JTD11R0
QUANTITY
RNF14JTD11R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14JTD11R0
Internal Part NumberEIS-RNF14JTD11R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14JTD11R0
Related LinksRNF14J, RNF14JTD11R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14JTD11R0 Details Description
Related parts for RNF14JTD11R0
INTERFACE CBL IDC MALE 45MM 50PL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC DUAL 4INPUT MUX 3ST 16-DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560K OHM 0804 datasheet.pdf
SWITCH BLANK 13MMX19.2MM datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
RES 111 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf