Stackpole Electronics Inc. RNF14JTD240K
RNF14JTD240K picture photo
Mfg. Part Number
RNF14JTD240K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RNF14JTD240K.pdf
Availability of RNF14JTD240K
QUANTITY
RNF14JTD240K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14JTD240K
Internal Part NumberEIS-RNF14JTD240K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14JTD240K
Related LinksRNF14J, RNF14JTD240K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14JTD240K Details Description
Related parts for RNF14JTD240K
TRIMMER 100 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT PINS datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT ORN 0.4" CC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMBJ datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 4.5 INCH datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 12POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf