Stackpole Electronics Inc. RNF14JTD560R
RNF14JTD560R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14JTD560R
Brief Description
RES 560 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RNF14JTD560R.pdf
Availability of RNF14JTD560R
QUANTITY
RNF14JTD560R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14JTD560R
Internal Part NumberEIS-RNF14JTD560R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14JTD560R
Related LinksRNF14J, RNF14JTD560R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14JTD560R Details Description
Related parts for RNF14JTD560R
LED T 3/4 RED DIFF PC MNT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO41 datasheet.pdf
IC LIU T1/J1/E1 1CH 44-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC REG BOOST 3.3V 0.16A SC70-6 datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CAP POLYMER 1000UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 505MA 970 MOHM datasheet.pdf