Stackpole Electronics Inc. RNF18BTD2K00
RNF18BTD2K00 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18BTD2K00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18BTD2K00.pdf
Availability of RNF18BTD2K00
QUANTITY
RNF18BTD2K00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18BTD2K00
Internal Part NumberEIS-RNF18BTD2K00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18BTD2K00
Related LinksRNF18B, RNF18BTD2K00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18BTD2K00 Details Description
Related parts for RNF18BTD2K00
RES SMD 31.6K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 2400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf