Stackpole Electronics Inc. RNF18BTD2K00
RNF18BTD2K00 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18BTD2K00
Brief Description
RES 2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18BTD2K00.pdf
Availability of RNF18BTD2K00
QUANTITY
RNF18BTD2K00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18BTD2K00
Internal Part NumberEIS-RNF18BTD2K00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18BTD2K00
Related LinksRNF18B, RNF18BTD2K00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18BTD2K00 Details Description
Related parts for RNF18BTD2K00
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPED 21POS datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 100V 2A KBP datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 520MA 660 MOHM datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A SOT-223 datasheet.pdf