Stackpole Electronics Inc. RNF18DTE18K7
RNF18DTE18K7 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18DTE18K7
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNF18DTE18K7.pdf
Availability of RNF18DTE18K7
QUANTITY
RNF18DTE18K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18DTE18K7
Internal Part NumberEIS-RNF18DTE18K7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18DTE18K7
Related LinksRNF18D, RNF18DTE18K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18DTE18K7 Details Description
Related parts for RNF18DTE18K7
IC MCU 8BIT 1KB EEPROM 8TSSOP datasheet.pdf
SIDACTOR BI 140V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 300MA 100 MOHM datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
3/4 INCH DUAL HST RED 25/4'/PKG datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1610 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 88POS DR LOW P datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 21.08MM datasheet.pdf