Stackpole Electronics Inc. RNF18FTC2K00
RNF18FTC2K00 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTC2K00
Brief Description
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTC2K00.pdf
Availability of RNF18FTC2K00
QUANTITY
RNF18FTC2K00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTC2K00
Internal Part NumberEIS-RNF18FTC2K00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTC2K00
Related LinksRNF18F, RNF18FTC2K00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTC2K00 Details Description
Related parts for RNF18FTC2K00
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 4.7UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB CP datasheet.pdf
MICRO 31 M 8" YEL JACKP datasheet.pdf