Stackpole Electronics Inc. RNF18FTC383K
RNF18FTC383K picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTC383K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 383K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTC383K.pdf
Availability of RNF18FTC383K
QUANTITY
RNF18FTC383K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTC383K
Internal Part NumberEIS-RNF18FTC383K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTC383K
Related LinksRNF18F, RNF18FTC383K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTC383K Details Description
Related parts for RNF18FTC383K
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
RES 27.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 61.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf