Stackpole Electronics Inc. RNF18FTC4K02
RNF18FTC4K02 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTC4K02
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTC4K02.pdf
Availability of RNF18FTC4K02
QUANTITY
RNF18FTC4K02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTC4K02
Internal Part NumberEIS-RNF18FTC4K02
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTC4K02
Related LinksRNF18F, RNF18FTC4K02 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTC4K02 Details Description
Related parts for RNF18FTC4K02
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 500KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SOIC datasheet.pdf
RES 18.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DRAW BAR/FLAT CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 29MA 65 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 30 AWG 100 FT BU datasheet.pdf