Stackpole Electronics Inc. RNF18FTC806R
RNF18FTC806R picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTC806R
Brief Description
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTC806R.pdf
Availability of RNF18FTC806R
QUANTITY
RNF18FTC806R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTC806R
Internal Part NumberEIS-RNF18FTC806R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTC806R
Related LinksRNF18F, RNF18FTC806R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTC806R Details Description
Related parts for RNF18FTC806R
IDC CABLE - MPR24K/MC24G/X datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC16H/AE16G/HSC16H datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC IEEE 802.3AF PD INTFC 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A USP4 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG BLACK 500' datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 410MA 810 MOHM datasheet.pdf