Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD158K
RNF18FTD158K picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD158K
Brief Description
RES 158K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD158K.pdf
Availability of RNF18FTD158K
QUANTITY
RNF18FTD158K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD158K
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD158K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD158K
Related LinksRNF18F, RNF18FTD158K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD158K Details Description
Related parts for RNF18FTD158K
ADD-A-RACK FOR UPRIGHT CAB RACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 3/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1-48" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS CABLE PIN datasheet.pdf
CIR 4C 4#12 FR PIN PLUG datasheet.pdf
DISK 2.54MM PWR PRTCT 4GB MLC datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf