Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD18R2
RNF18FTD18R2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD18R2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD18R2.pdf
Availability of RNF18FTD18R2
QUANTITY
RNF18FTD18R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD18R2
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD18R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD18R2
Related LinksRNF18F, RNF18FTD18R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD18R2 Details Description
Related parts for RNF18FTD18R2
RES ARRAY 2 RES 330 OHM 0606 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 90V 10A TO-220FP datasheet.pdf
IC QUAD DVR/RCVR LOW-PWR 20-DIP datasheet.pdf
IC CLK SOURCE AMD GEODE 28-SOIC datasheet.pdf
XFRMR T3/DS3/E3/STS-1 1:1 40UH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MODULE DIODE SCR 170A MAGN-A-PAK datasheet.pdf