Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD237R
RNF18FTD237R picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD237R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD237R.pdf
Availability of RNF18FTD237R
QUANTITY
RNF18FTD237R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD237R
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD237R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD237R
Related LinksRNF18F, RNF18FTD237R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD237R Details Description
Related parts for RNF18FTD237R
IC CTRLR DC/DC PROG SW 20TSSOP datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 170MA DP 8FLTPK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 3-ST OCTAL 20SO datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC DO204AL datasheet.pdf
IC PLL CLOCK GEN 25MHZ 40LFCSP datasheet.pdf
LIGHT PIPE 3 ELEMENT datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 105 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 8.88 INC datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf