Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD249K
RNF18FTD249K picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD249K
Brief Description
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD249K.pdf
Availability of RNF18FTD249K
QUANTITY
RNF18FTD249K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD249K
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD249K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD249K
Related LinksRNF18F, RNF18FTD249K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD249K Details Description
Related parts for RNF18FTD249K
CONN ADAPT SMA PLUG TO BNC JACK datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 300MA 600 MOHM datasheet.pdf
IC SSR HIGHSIDE PENTAWATT5 HORZ datasheet.pdf
CONN VERT RECEPT BP VITA41/46 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC HOT-PLUG SWITCH 12V 10TDFN datasheet.pdf
12VDC 4W 3700 RPM LSM datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
SBC 3.5" ATOM N450 LVDS PCIE SSD datasheet.pdf