Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD3R74
RNF18FTD3R74 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD3R74
Brief Description
RES 3.74 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD3R74.pdf
Availability of RNF18FTD3R74
QUANTITY
RNF18FTD3R74 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD3R74
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD3R74
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD3R74
Related LinksRNF18F, RNF18FTD3R74 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD3R74 Details Description
Related parts for RNF18FTD3R74
IDC CABLE - MSC34K/MC34F/MCF34K datasheet.pdf
TWIST LOK STANDOFF 3/16 X 1.09" datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LI-ION/POL CHARGE MGMT 20-QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 12" 8A MED datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf