Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD49K9
RNF18FTD49K9 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD49K9
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD49K9.pdf
Availability of RNF18FTD49K9
QUANTITY
RNF18FTD49K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD49K9
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD49K9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD49K9
Related LinksRNF18F, RNF18FTD49K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD49K9 Details Description
Related parts for RNF18FTD49K9
SCREWDRIVER SLOTTED 1X5.5MM datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 10.16MM datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 24V 26MM CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
Non-Isolated 16A SIP/SMT DC/DC Converters datasheet.pdf