Souriau Connection Technology JBXER1B10FSSDPR
JBXER1B10FSSDPR picture photo
Mfg. Part Number
JBXER1B10FSSDPR
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
JBXER1B10FSSDPR.pdf
Availability of JBXER1B10FSSDPR
QUANTITY
JBXER1B10FSSDPR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXER1B10FSSDPR
Internal Part NumberEIS-JBXER1B10FSSDPR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJBX
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationB
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating2.5A
Voltage - Rated300VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXER1B10FSSDPR
Related LinksJBXER1B, JBXER1B10FSSDPR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXER1B10FSSDPR Details Description
Related parts for JBXER1B10FSSDPR
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
FERRITE BEAD CORE EMI H/F10.16MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC FLASH 32GBIT datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf