Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD4R87
RNF18FTD4R87 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD4R87
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.87 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD4R87.pdf
Availability of RNF18FTD4R87
QUANTITY
RNF18FTD4R87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD4R87
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD4R87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD4R87
Related LinksRNF18F, RNF18FTD4R87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD4R87 Details Description
Related parts for RNF18FTD4R87
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.5PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
FO CABLE ASSY-10M-1XPPLC/SC SIMP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
025 CVR LP HDF datasheet.pdf
DIODE ZENER 2V 200MW SOD323 datasheet.pdf