Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD5R76
RNF18FTD5R76 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD5R76
Brief Description
RES 5.76 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD5R76.pdf
Availability of RNF18FTD5R76
QUANTITY
RNF18FTD5R76 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD5R76
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD5R76
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD5R76
Related LinksRNF18F, RNF18FTD5R76 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD5R76 Details Description
Related parts for RNF18FTD5R76
RES 13K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RING UNINS 16-20AWG datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 6-12V 5A datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 24 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
RES 12.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PMI INCAND S-6 CNDLBR SCREW 12V datasheet.pdf
33UF 400V 16X20 datasheet.pdf