Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD8R66
RNF18FTD8R66 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD8R66
Brief Description
RES 8.66 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD8R66.pdf
Availability of RNF18FTD8R66
QUANTITY
RNF18FTD8R66 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD8R66
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD8R66
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD8R66
Related LinksRNF18F, RNF18FTD8R66 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD8R66 Details Description
Related parts for RNF18FTD8R66
CONN SPRING 26POS DUAL .275 SMD datasheet.pdf
CONN HDR XA 7POS 2.5MM TIN SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 210MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 23A TO-3PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 137 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC ISP CROSSPOINT 160IO 208FPBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL LT1110 USB datasheet.pdf
SW SIM ROLLER SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf