Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD8R66
RNF18FTD8R66 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD8R66
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.66 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD8R66.pdf
Availability of RNF18FTD8R66
QUANTITY
RNF18FTD8R66 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD8R66
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD8R66
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD8R66
Related LinksRNF18F, RNF18FTD8R66 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD8R66 Details Description
Related parts for RNF18FTD8R66
BATTERY PACK 9.6V 1000 MAH NICAD datasheet.pdf
RIVET BLIND 0.400" ALUM NATURAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.1W AB 10MSOP datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
ROUTER WIRELESS QUAD GPRS datasheet.pdf
IC FPGA 130 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 20 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf