Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD95R3
RNF18FTD95R3 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD95R3
Brief Description
RES 95.3 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD95R3.pdf
Availability of RNF18FTD95R3
QUANTITY
RNF18FTD95R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD95R3
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD95R3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD95R3
Related LinksRNF18F, RNF18FTD95R3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD95R3 Details Description
Related parts for RNF18FTD95R3
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 60MA 3.74 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 578MA 773.2 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220FP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ACCESSORY BACKSHELL CCE 5408 PR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf