Stackpole Electronics Inc. RNF18JTD56K0
RNF18JTD56K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18JTD56K0
Brief Description
RES 56K OHM 1/8W 5% AXIAL
Datasheet Download
RNF18JTD56K0.pdf
Availability of RNF18JTD56K0
QUANTITY
RNF18JTD56K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18JTD56K0
Internal Part NumberEIS-RNF18JTD56K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18JTD56K0
Related LinksRNF18J, RNF18JTD56K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18JTD56K0 Details Description
Related parts for RNF18JTD56K0
IC RELAY PWR 400V 120MA THIN-PAK datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
4X15P FEDERLEI 2,5 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 550A 700VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 583 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 4SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS CABLE MOUNT datasheet.pdf