Recom Power RNM-1505S/HP
RNM-1505S/HP picture photo
Mfg. Part Number
RNM-1505S/HP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT
Datasheet Download
RNM-1505S/HP.pdf
Availability of RNM-1505S/HP
QUANTITY
RNM-1505S/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of RNM-1505S/HP
Internal Part NumberEIS-RNM-1505S/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RNM
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.33" L x 0.33" W x 0.27" H (8.3mm x 8.3mm x 6.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNM-1505S/HP
Related LinksRNM-15, RNM-1505S/HP Datasheet, Recom Power Distributor
RNM-1505S/HP Details Description
Related parts for RNM-1505S/HP
SW SIM ROLLER SPDT 2A WIRE 250V datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
*STEEL-TY 5/8" SUPER HEAV datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 180X65MM 230VAC TERM datasheet.pdf
RES 673 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.95A 65 MOHM datasheet.pdf