Stackpole Electronics Inc. RNMF12CTC33K2
RNMF12CTC33K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF12CTC33K2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33.2K OHM 1/2W .25% AXIAL
Datasheet Download
RNMF12CTC33K2.pdf
Availability of RNMF12CTC33K2
QUANTITY
RNMF12CTC33K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF12CTC33K2
Internal Part NumberEIS-RNMF12CTC33K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF12CTC33K2
Related LinksRNMF12, RNMF12CTC33K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF12CTC33K2 Details Description
Related parts for RNMF12CTC33K2
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IND RT G PKG 4K TAGS datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 8POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED COB WHT 13.5MM 2700K 80CRI datasheet.pdf
GT 6C 3#0 3#12 SKT PLUG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 6.8A TO-252 datasheet.pdf