Stackpole Electronics Inc. RNMF12FTC56K2
RNMF12FTC56K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF12FTC56K2
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF12FTC56K2.pdf
Availability of RNMF12FTC56K2
QUANTITY
RNMF12FTC56K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF12FTC56K2
Internal Part NumberEIS-RNMF12FTC56K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF12FTC56K2
Related LinksRNMF12, RNMF12FTC56K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF12FTC56K2 Details Description
Related parts for RNMF12FTC56K2
IC TXRX RF 2.4GHZ 32-QFN datasheet.pdf
IC EPROM UV 4MBIT 45NS 32CDIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DSUB 8W8 F SOD REV FLOA G datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
30M HIGH FLEX ENCODER CABLE datasheet.pdf
RES SMD 626 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE POST datasheet.pdf
27000UF 25V 40X40 datasheet.pdf