Stackpole Electronics Inc. RNMF12FTD1K82
RNMF12FTD1K82 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF12FTD1K82
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF12FTD1K82.pdf
Availability of RNMF12FTD1K82
QUANTITY
RNMF12FTD1K82 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF12FTD1K82
Internal Part NumberEIS-RNMF12FTD1K82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF12FTD1K82
Related LinksRNMF12, RNMF12FTD1K82 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF12FTD1K82 Details Description
Related parts for RNMF12FTD1K82
KNOB ALUM BLACK/MATTE .250"SHAFT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE LIGHT HEAVY BLK 15.3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 1% 35W D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 440MA 2.39 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
TRIM KIT 12" X 12" UMMAT AL datasheet.pdf
SP,CON,5,AU,TNR datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf