Stackpole Electronics Inc. RNMF12FTD1M18
RNMF12FTD1M18 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF12FTD1M18
Brief Description
RES 1.18M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF12FTD1M18.pdf
Availability of RNMF12FTD1M18
QUANTITY
RNMF12FTD1M18 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF12FTD1M18
Internal Part NumberEIS-RNMF12FTD1M18
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF12FTD1M18
Related LinksRNMF12, RNMF12FTD1M18 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF12FTD1M18 Details Description
Related parts for RNMF12FTD1M18
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC FIBER OPTIC datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
IC CODEC AFE ANALOG 64-CABGA datasheet.pdf
RES 2M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 1.88"X1.38" datasheet.pdf