Stackpole Electronics Inc. RNMF14FAD150R
RNMF14FAD150R picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FAD150R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FAD150R.pdf
Availability of RNMF14FAD150R
QUANTITY
RNMF14FAD150R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FAD150R
Internal Part NumberEIS-RNMF14FAD150R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNMF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FAD150R
Related LinksRNMF14, RNMF14FAD150R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FAD150R Details Description
Related parts for RNMF14FAD150R
DIP CABLE - CDR40G/AE40G/CDR40G datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 160A TO-263 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 80VDC datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF REC datasheet.pdf
"MICRO Q F STR 18"" MULTI" datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 3.9W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf