Stackpole Electronics Inc. RNMF14FAD475R
RNMF14FAD475R picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FAD475R
Brief Description
RES 475 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FAD475R.pdf
Availability of RNMF14FAD475R
QUANTITY
RNMF14FAD475R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FAD475R
Internal Part NumberEIS-RNMF14FAD475R
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FAD475R
Related LinksRNMF14, RNMF14FAD475R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FAD475R Details Description
Related parts for RNMF14FAD475R
IC ADC 18BIT SAR 5V 48LFCSP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 8POS datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS R/A datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf