Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTD140K
RNMF14FTD140K picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTD140K
Brief Description
RES 140K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTD140K.pdf
Availability of RNMF14FTD140K
QUANTITY
RNMF14FTD140K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTD140K
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTD140K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTD140K
Related LinksRNMF14, RNMF14FTD140K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTD140K Details Description
Related parts for RNMF14FTD140K
IC LCD SUPPLY TFT QUAD 24HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 2' RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC PWR SW USB 1CH 1.5A HI 6DFN datasheet.pdf
CONN MALE/FEMALE 7POS, 1M CABLE datasheet.pdf
UPPER STRIPPER SPACE datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4824-D datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES SMD 8.56K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf