Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF3833V
ERJ-3EKF3833V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF3833V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 383K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF3833V.pdf
Availability of ERJ-3EKF3833V
QUANTITY
ERJ-3EKF3833V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF3833V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF3833V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF3833V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF3833V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF3833V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF3833V
CONDITIONER SIGNAL ANALOG 0-20MA datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 8WSON datasheet.pdf
IC ISOLATED FB GENERATOR 20PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC SM 1W 5VIN 15V DL 1KV datasheet.pdf
CONN RING TIN 4/0AWG 3/8" datasheet.pdf
4X PLUG-(4) SRL ATA CRSS OVER datasheet.pdf
CAP CER 8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf