Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTD16K5
RNMF14FTD16K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTD16K5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTD16K5.pdf
Availability of RNMF14FTD16K5
QUANTITY
RNMF14FTD16K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTD16K5
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTD16K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTD16K5
Related LinksRNMF14, RNMF14FTD16K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTD16K5 Details Description
Related parts for RNMF14FTD16K5
BOX ABS BLACK 1.57"L X 1.57"W datasheet.pdf
THERMISTOR 30K OHM +/-0.10 C datasheet.pdf
CONN SPADE TONG FLANGED 16-14AWG datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.45A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 20POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123T datasheet.pdf
CAP ARRAY 6800PF 50V X8R 0504 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf