Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTD1K27
RNMF14FTD1K27 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTD1K27
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.27K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTD1K27.pdf
Availability of RNMF14FTD1K27
QUANTITY
RNMF14FTD1K27 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTD1K27
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTD1K27
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTD1K27
Related LinksRNMF14, RNMF14FTD1K27 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTD1K27 Details Description
Related parts for RNMF14FTD1K27
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 800MA 600VAC 400VDC datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf